Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
       

Tygodnik Solidarność

"Tygodnik Solidarność", pierwsze legalne, niezależne, chociaż podlegający ustawie o cenzurze, ogólnopolskie pismo, wydawane 3 IV 1981 – 11 XII 1981 przez KKP oraz od 1989. W edycji w 1981 ukazało się 37 n-rów, w formacie A2, w nakł. 0,5 mln egz., drukowanych techniką offsetową. W składzie redakcji: Tadeusz Mazowiecki (redaktor nacz.), Bogdan Cywiński, Waldemar Kuczyński, Krzysztof Wyszkowski, in.; autorzy, m.in.: Stefan Kisielewski, Tomasz Strzembosz, B. Cywiński, Kazimierz Dziewanowski, W. Kuczyński, Wanda Falkowska, K. Wyszkowski, Zbigniew Romaszewski i in. Publikowano materiały dot. działalności "S", wywiady z liderami Związku, relacje z I KZD. Kolportowany przez sieć kiosków Ruchu oraz w prenumeracie wg rozdzielnika: ogniwa związkowe "S" wg określonego limitu, wydawnictwa i redakcje ogólnopolskie – po 2 egz., regionalne – po 1 egz., biblioteki naukowe – po 2 egz., publiczne – po 1 egz., ambasady i konsulaty – do 3 egz. Cena egz. 7-8 zł.

"TS" był rozpracowywany przez Wydział IV Departamentu III MSW w ramach sprawy obiektowej pod kryptonimem Walet założonej 15 III 1981; rozpracowanie zakończono 28 V 1984.

Wznowiony w VI 1989 jako organ "S" (od n-ru 38), w formacie A3, w nakł. 100 tys. egz., pod kierunkiem Tadeusza Mazowieckiego, redakcję zasiliła część środowiska dawnego KSS "KOR". Od X 1989 w składzie redakcji (po powołaniu w VIII T. Mazowieckiego na fotel premiera i odejściu części zespołu redakcyjnego do rządu): Jarosław Kaczyński (redaktor nacz., powołany na to stanowisko przez Lecha Wałęsę; lider tworzącego się PC), Maciej Zalewski, Józef Orzeł, Jerzy Eysymont – działacze PC, Andrzej Gelberg i in. Po wyborze L. Wałęsy na prezydenta J. Kaczyński wraz z gronem najbliższych współpracowników odszedł do pracy w jego kancelarii. Od IV 1991 w składzie redakcji: Andrzej Gelberg (redaktor nacz., powołany przez wybranego w II 1991 przewodniczącego "S" Mariana Krzaklewskiego). Nowy zespół skoncentrował się na sprawach "S", stworzono forum wyrażania poglądów obozu niepodległościowo-solidarnościowego, konsekwentnie opowiadano się za dekomunizacją i lustracją, przeprowadzaniem reform gospodarczych respektujących prawa pracowników. W "TS" formowały się zręby przyszłego programu wyborczego AWS. W 1995 KK "S" powołała spółkę Tysol, która stała się wydawcą "TS", stanowisko prezesa objął A. Gelberg. W I 2002 prezesem spółki został Jacek Kriese, redaktorem nacz. pisma Jerzy Kłosiński. W VIII 2002 zmieniono format na A4, formułę na magazynową. Poszerzono tematykę związkową. W 2003 KK (jako właściciel spółki Tysol) powołała Radę Programową przy "TS", w składzie m.in.: Małgorzata Franczyk (sekretarz KK), Krystyna Mokrosińska (prezes SDP), Tomasz Żukowski, oraz przedstawiciele "S" z różnych regionów, która wyznaczyła linię programową "TS": redakcja kieruje się etyką chrześcijańską i etosem "Solidarności", broniąc interesu pracobiorcy [...] W opisie zjawisk gospodarczych opiera się o zasady społecznej gospodarki rynkowej [...] W ważnym kręgu zainteresowań leży najnowsza historia Polski związana z walką o niepodległość i opresją komunistyczną oraz szeroko rozumianą tradycją narodową [...] z przychylnością opisuje także misję Kościoła Katolickiego i aktywnie stara się podejmować tematy związane z tą misją. W VI 2003 prezesem spółki Tysol został Zbigniew Fabjańczuk.