Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
       

Twórczość

"Twórczość" to miesięcznik od 1994 do końca marca 2010 wydawany przez Bibliotekę Narodową, a od 1 kwietnia 2010 przez Instytut Książki. Najstarsze polskie pismo literackie, ukazuje się od sierpnia 1945, początkowo w Krakowie, a od 1950 w Warszawie.

Redakcją miesięcznika kierowali kolejno: Kazimierz Wyka (choć pierwszy numer został formalnie podpisany przez Leona Kruczkowskiego), Adam Ważyk, Jarosław Iwaszkiewicz i Jerzy Lisowski. Od października 2004 redaktorem naczelnym jest Bohdan Zadura.

Profil Twórczości obejmuje przede wszystkim publikację i ocenę dzieł literackich przed ich ukazaniem się w druku, eseje poświęcone literaturze polskiej i światowej oraz polską prozę współczesną (prezentacja całości lub obszernego fragmentu prozy zajmuje około połowy objętości numeru).

Wśród najważniejszych stałych rubryk w historii miesięcznika należy wyróżnić ukazujące się od 1968 "Przeglądy Prasy" przekształcone następnie przez objętego zakazem druku pod nazwiskiem Andrzeja Kijowskiego w słynne "Kroniki Dedala". Ukazywały się one na łamach "Twórczości" do 1984.

Także od 1977 do 2005 w "Twórczości" publikował swoje teksty Henryk Bereza. Ukazywały się one pod wspólnym tytułem Czytane w maszynopisie.

Redaktorami Twórczości są obecnie m.in. Tadeusz Komendant, Leszek Bugajski, Janusz Drzewucki, Darek Foks.