Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
       

Robotnik

Robotnik - pismo wydawane przez Polską Partię Socjalistyczną.

Pierwotnie wydawany nielegalnie w latach 1894-1906 w Warszawie; faktycznie drukowana w początkowych latach w Wilnie, ale rozprowadzana najpierw w Warszawie dla zmylenia policji (pierwszy numer, który ukazał się w lipcu 1894 z drukarni wileńskiej, był opatrzony nagłówkiem 'Warszawa, czerwiec 1894'). W tych latach pismo było redagowane i w znacznym stopniu pisane przez Józefa Piłsudskiego. W tym początkowym okresie nakład pisma był bardzo wysoki (jak na porównywalne podziemne wydawnictwa): pierwszy numer miał nakład 1200. Po roku, latem 1895, Warszawa kolportowała 450 egzemplarzy, Zagłębie i Radom po 100, Łódź i Pabianice po 60, Zawiercie i Wilno po 50, Białystok 30, Kowno 20, później 'Robotnik' był kolportowany w innych miastach (Częstochowa, Lublin, Grodno) i w większych ilościach. W 1900 na skutek wpadki drukarni Piłsudski został aresztowany. Potem różne jego efemerydy ukazywały się jako organ odłamów PPS i jej kolejnych wcieleń. Ukazywał się także w Kijowie, Krakowie, od 1915 legalnie w Dąbrowie Górniczej.

Od 1919 do 1939 jako regularny dziennik. W latach 1927-1939 redaktorem naczelnym był Mieczysław Niedziałkowski, który na tym stanowisku zastąpił Feliksa Perla. Wśród publicystów "Robotnika" znaleźli się m. in.: Zygmunt Zaremba, Stanisław Posner, Karol Irzykowski, Cezary Jellenta, Jan Nepomucen Miller i Bronisław Zygmunt Siwik. Nakład osiągał kilkanaście tysięcy egzemplarzy. Po zamachu majowym nasiliły się represje wobec prasy opozycyjnej, gwałtownie wzrosła liczba konfiskat. Tylko w latach 1926-35 "Robotnik" był rekwirowany ok. 500 razy. Ostatni przedwojenny numer ukazał się 23 września 1939 r.

Po wojnie wydawany przez różne grupy kontynuujące tradycję PPS za granicą i w kraju. Do tradycji "Robotnika" nawiązywał "Nowy Robotnik", a obecnie "Trybuna Robotnicza".