Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
       

Polityka

"Polityka" to polski tygodnik społeczno-polityczny.

2 stycznia 1957 Sekretariat Komitetu Centralnego PZPR podjął decyzję o utworzeniu tygodnika społeczno-politycznego. Wraz z dziennikiem Trybuna Ludu Polityka stanowiła oficjalny organ PZPR. W odróżnieniu jednak od Trybuny na łamach Polityki dopuszczano (oczywiście w ramach obowiązującej cenzury) opinie nie do końca zgadzające się z linią partii.

Redaktorami naczelnymi "Polityki" byli kolejno Stefan Żółkiewski, Mieczysław Rakowski, Jan Bijak i Jerzy Baczyński. W 1990 roku tygodnik wydzielił się z koncernu RSW Prasa-Książka-Ruch i jest od tego czasu wydawany przez własną spółdzielnię - "Polityka" - Spółdzielnia Pracy. Od 1992 roku "Polityka" corocznie przyznaje nagrody dla wybitnych twórców kultury - Paszporty "Polityki". Organizuje również akcję "Zostańcie z nami" fundowania stypendiów dla młodych obiecujących naukowców jak również przyznaje Nagrodę Historyczną Polityki.

W 1995 roku tygodnik zmienił formułę wydawniczą i stał się kolorowym magazynem. Obecnie jest wydawany w nakładzie ok. 340 tys. egzemplarzy (stan na IX 2004). Pod względem wielkości sprzedaży, "Polityka" od marca 2004 zajmuje pierwsze miejsce wśród polskich tygodników opinii (średnia sprzedaż w I półroczu 2005 - 180,3 tysięcy egz., a w IV 2006 - 178 693 egzemplarzy).

Tematyka obejmuje wydarzenia polityczne, gospodarcze, naukowe i kulturalne Polski, Europy i świata - bieżące komentarze i pogłębione analizy, jak też felietony i reportaże. Tygodnik korzysta ze wsparcia szerokiego zespołu autorów, w tym wielu osób z tytułami naukowymi i znanych intelektualistów, a także licznych korespondentów zagranicznych. Ideologicznie "Polityka" prezentuje liberalno-lewicowy profil polityczny.

"Polityka" zyskała uznanie na świecie publikując w 1961 pięć odcinków pamiętników zbrodniarza hitlerowskiego Adolfa Eichmanna, wykradzionych przez niemieckich antyfaszystów od brata Eichmanna i przekazanych redakcji (oprócz "Polityki", fragmenty tych pamiętników uzyskał jedynie "Life"). Nakład pisma wzrósł w tym okresie dwukrotnie.

Tygodnik powstał w miejsce gazety "Po Prostu"

Znani publicyści i felietoniści "Polityki":

- Ryszard Marek Groński
- Zygmunt Kałużyński
- Krystyna Lubelska
- Janina Paradowska
- Daniel Passent
- Zdzisław Pietrasik
- Jerzy Pilch
- Ludwik Stomma
- Adam Szostkiewicz
- Krzysztof Teodor Toeplitz
- Krzysztof Zanussi
- Jacek Żakowski