Prasa elektroniczna

Pierwsza reakcja większości osób na wiadomość o możliwości skorzystania z tzw. e-wydań (dokładnych kopii gazet i czasopism papierowych w formie przeznaczonej do czytania na ekranie komputera) budzi zdziwienie – po co komu coś takiego, gdy mamy do dyspozycji serwisy WWW? A jednak okazuje się, że z wielu różnych powodów prasa cyfrowa powoli, ale stopniowo zyskuje gorących zwolenników.

Zacznijmy od definicji: e-wydania to cyfrowe odpowiedniki tradycyjnych publikacji, wyglądające na ekranie komputera dokładnie tak jak ich papierowe odpowiedniki. E-wydania zawierają więc identycznie wyglądające strony z artykułami i reklamami, niekiedy poszerzonymi o treści multimedialne (dźwięki, wideo, animacje), niedostępne w edycjach drukowanych. Szczególnie istotne z punktu widzenia wydawców jest to, by e-wydania zawierały dokładnie to samo, co ich papierowe odpowiedniki – jest to warunek, by dystrybuowane w ten sposób egzemplarze zostały zaliczone przez Związek Kontroli Dystrybucji Prasy (ZKDP), czyli organizację monitorującą dystrybucję gazet i czasopism.

Zalety i wady e-wydań w porównaniu do tradycyjnej prasy

Zasadniczą siłą e-wydań jest to, co stanowi o sile mediów elektronicznych w ogóle, czyli możliwości w zakresie przeszukiwania. Wyobraźmy sobie stertę pieczołowicie składanych czasopism z interesującej nas dziedziny i zawsze to samo pytanie: w którym numerze podejmowany był nurtujący nas temat? Znalezienie czegokolwiek wśród kilkudziesięciu wydań ulubionego pisma jest nie lada wyzwaniem, chyba że się dysponuje elektronicznym archiwum tego pisma – wówczas wyszukanie trwa zaledwie kilka sekund.

Druga zaleta jest znacznie bardziej prozaiczna: cena. Ze względu na brak kosztów druku i papieru wydawcy decydują się często na znaczące obniżenie ceny e-wydań swoich czasopism, sięgających niekiedy nawet kilkudziesięciu procent. Trzecim plusem jest szybkość dostawy. Nie trzeba w ogóle wychodzić z domu, by otrzymać zaprenumerowane pismo, i to natychmiast po jego ukazaniu się. Argument ten nabiera na znaczeniu zwłaszcza w ostatnim czasie w związku z nienadążaniem kolporterów z dostarczaniem zaprenumerowanych dzienników na czas.

Czwartą ważną zaletą e-wydań jest ich interaktywność. Aktywne linki ze spisu treści i okładki do artykułów znacząco ułatwiają nawigację po piśmie, a aktywne linki do opisywanych stron WWW pomagają pogłębić wiedzę o opisywanych lub reklamowanych produktach, usługach itp. Innymi, rzadziej wymienianymi zaletami są łatwość archiwizacji, możliwość robienia notatek czy zaznaczania tekstu bez niszczenia pisma. Dużą rolę odgrywają też względy ekologiczne.

"Moje ulubione gazety – Rzeczpospolita oraz Tygodnik Powszechny – zawsze miały niewygodne formaty, postanowiłem więc wypróbować wersję elektroniczną. Okazało się to wygodniejsze, głównie przez lepszy dostęp do archiwum (wcześniej powycinane kawałki gazet zajmowały kilkanaście segregatorów, teraz to tylko kilka gigabajtów plików plus stworzony przeze mnie indeks artykułów na własne potrzeby). Cieszy mnie również możliwość wyszukiwania konkretnych informacji – to takie łatwiejsze wertowanie gazety. Wreszcie nie muszę też biegać rano do kiosku" – powiedział Sławomir Krempa, sekretarz redakcji wortalu Granice.pl.

Warto jeszcze dodać, że prasa cyfrowa jest prawdziwym dobrodziejstwem dla rozsianej po całym świecie Polonii, mającej dotąd co najmniej utrudniony dostęp do wydawanych w kraju gazet i czasopism. Nasi rodacy mogą teraz otrzymywać rodzime gazety i czasopisma dokładnie w tym samym momencie, w którym ukazują się one w kioskach w Polsce. Co więcej, mogą je teraz otrzymywać w identycznej cenie, jakby kupowali je w kraju. Przykładowo: e-prenumerata "Wprost" w postaci cyfrowej jest dla osób mieszkających za granicą tańsza aż o 75% niż subskrypcja tradycyjnej wersji papierowej.

"Na co dzień mieszkam za granicą, mam więc utrudniony dostęp do polskiej prasy. Problem ten rozwiązały mi e-wydania. Nie dość że mam najświeższą prasę, to jeszcze zaoszczędzam na kosztach jej zakupu" – powiedział Andrzej Knap, przebywający obecnie w Hiszpanii.

A wady? Przede wszystkim wygoda korzystania. Większość odbiorców e-wydań podkreśla, że nadal uważają za łatwiejsze czytanie gazet i czasopism w postaci papierowej. Łatwiej jest także podzielić się ze znajomymi wydaniem papierowym niż cyfrowym. Papierowe czasopismo łatwiej ponadto ze sobą zabrać w dowolne miejsce – na plażę czy do autobusu.

A czemu nie serwisy WWW?

Idąc dalej: właściwie po co komu gazety i czasopisma w formie cyfrowej, skoro mamy darmowe serwisy WWW? Odpowiedź na to pytanie jest znacznie trudniejsza. W skrócie rzecz ujmując, można powiedzieć tak: prasa cyfrowa oferuje zarówno czytelnikom, jak i ich wydawcom co najmniej tyle korzyści, co strony WWW. Po pierwsze, interfejs "gazetowy" jest dla większości z nas bardziej przyjazny, przejrzysty i przystępny – jesteśmy do takiego sposobu korzystania z informacji po prostu przyzwyczajeni od setek lat. Po drugie, każde wydanie gazety czy czasopisma to zamknięta całość, która z psychologicznego punktu widzenia daje nam świadomość otrzymania pełnej dawki wiedzy z interesującego nas tematu. Po trzecie, informacje publikowane w czasopismach i gazetach są nadal często postrzegane jako pogłębione, lepiej sprawdzone i przez to bardziej wiarygodne.

Najważniejszą jednak odpowiedzią na tak postawione pytanie jest proces, który obecnie trwa w Stanach Zjednoczonych. Coraz większa grupa tamtejszych wydawców dostrzega potencjał w łączeniu zalet obu form prezentacji treści – e-wydania często zawierają odesłania do treści publikowanych także w serwisach WWW, np. za pomocą kanałów RSS, serwisy WWW zaś odesłania do pogłębionych informacji na stronach e-wydań. A zatem: prasa cyfrowa nie jest alternatywą dla stron WWW, lecz po prostu jeszcze jednym kanałem dystrybucji informacji, który może współistnieć z serwisami WWW.

 

 

źródło: http://www.webhosting.pl/Prasa.cyfrowa%3A.niepotrzebna.fanaberia.czy.swietlana.przyszlosc


Powrót do listy artykułów >>