"Senat zabija prasę" - wielki protest gazet i czasopism przeciw odpowiedzi prasowej

Najważniejsze polskie dzienniki i magazyny protestują przeciw nowelizacji prawa prasowego przygotowywanej przez Senat. Na okładkach poniedziałkowych wydań znalazło się hasło "Senat zabija prasę", a na początkowych stronach list naczelnych do senatorów.

Redaktorzy naczelni kilkudziesięciu najważniejszych gazet i czasopism oceniają, że nowelizacja prawa prasowego, nad projektem której pracuje obecnie Senat, zagraża wolności słowa. Zastrzeżenia budzi przede wszystkim rezygnacja z instytucji sprostowania na rzecz odpowiedzi prasowej.

"Ta pozornie drobna zmiana będzie mieć dramatyczne konsekwencje" - ostrzegają naczelni w liście do senatorów, który znalazł się na początkowych stronach poniedziałkowych wydań dzienników i nowych numerów tygodników (patrz poniżej). Podkreślają, że o ile sprostowanie odnosi się do błędnie podanych informacji, o tyle odpowiedź prasowa nie musi dotyczyć faktów, może mieć dwukrotnie większą objętość niż tekst, do którego się odnosi, a redakcja ma obowiązek ją zamieścić.

"Nietrudno sobie wyobrazić konsekwencje: gazety zapełniłyby się odpowiedziami polityków, biznesmenów, artystów skrytykowanych przez dziennikarzy czy z innych powodów niezadowolonych z opublikowanych artykułów" - prognozują naczelni, oceniając, że "senacki projekt pozbawia redakcje prawa do kształtowania polityki redakcyjnej i decydowania, jakie poglądy chcą głosić". Zdaniem sygnatariuszy listu nowelizacja przygotowywana przez Senat przypomina zmianę prawa prasowego dokonaną cztery lata temu na Słowacji. "Takie same rozwiązania wprowadzały rządy pragnące zakneblować media" - czytamy w oświadczeniu.

List został podpisany przez ponad 50 redaktorów naczelnych gazet i czasopism ogólnopolskich i regionalnych, m.in. szefów wszystkich dzienników ogólnokrajowych i tygodników opinii. Ponadto na okładkach tych tytułów znalazło się hasło "Senat zabija prasę". W niektórych gazetach - np. "Gazecie Wyborczej", "Pulsie Biznesu" i "Metrze" - grafika z tym sloganem zajmuje większą część "jedynki", natomiast w innych (np. tygodnikach opinii) niewielka grafika została umieszczona przy winecie.

List podpisali m.in. Jadwiga Sztabińska ("Dziennik Gazeta Prawna"), Adam Michnik ("Gazeta Wyborcza"), Tomasz Wróblewski ("Rzeczpospolita"), Grzegorz Jankowski ("Fakt"), Sławomir Jastrzębowski ("Super Express"), Tomasz Siemieniec ("Puls Biznesu"), Jerzy Baczyński ("Polityka"), Tomasz Lis ("Newsweek"), Michał Kobosko ("Wprost"), Paweł Lisicki ("Uważam Rze") i Piotr Mucharski ("Tygodnik Powszechny").


Wersja elektroniczna apelu >>

Okładki gazet, które przyłączyły się do protestu >>


Źródło


Powrót do listy artykułów >>