Bibuła – prasa w stanie wojennym

Jednym z celów twórców stanu wojennego było pozbawienie społeczeństwa dostępu do niezależnych informacji. Odpowiedzią był masowy rozwój podziemnej prasy.

Pierwsze numery niezależnych gazetek ukazały się w różnych częściach kraju już 14 grudnia 1981 r. Wkrótce ukazywały się setki tytułów, wychodzących w nakładach od kilkuset sztuk do kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy. Wydawały je struktury "Solidarności", innych ugrupowań podziemnych, rozmaite środowiska (lekarze, naukowcy różnych specjalności, uczniowie, studenci itd.). Największą liczbą numerów wydanych w podziemiu może się poszczycić "Z Dnia na Dzień", organ dolnośląskiego Regionalnego Komitetu Strajkowego, ukazało się ich aż 394!

Bibliografia sporządzona przez Bibliotekę Narodową zawiera informacje o 4338 tytułach "bibuły" (a i tak nie jest to pełny spis tytułów), wydanych w latach 1976–1989

"Bibułę" powielano w najróżniejszy sposób. Dominowały najróżniejszej maści powielacze (białkowe, spirytusowe i in.), popularne "ramki", z czasem upowszechnił się także druk offsetowy. Opis różnych technik drukarskich sporządził Romuald Lazarowicz.

Wszystkie tytuły solidarnościowe >>

Techniki powielania bibuły >>

 

źródło: http://www.13grudnia81.pl


Powrót do listy artykułów >>